Prosty sposób na informację zwrotną w nauce

Informacja zwrotna to istotny aspekt w procesie uczenia. Wiedza o tym, gdzie popełniasz błędy i jak je naprawić jest Ci potrzebna, aby robić postępy. Jak samodzielnie możesz o to zadbać?

Po co Ci informacja zwrotna w nauce?

Ćwiczenie pod okiem doświadczonej osoby jest szczególnie ważne przy umiejętnościach twardych w początkowej fazie ich rozwoju. Zapobiega wytworzeniu złych nawyków, których trudno się pozbyć, gdy już nimi przesiąkniesz. I to jest główny powód, dla którego warto zadbać o informację zwrotną w nauce.

Pomyśl o nauce pływania, jazdy na nartach czy gry na gitarze. Początki są trudne i pomoc doświadczonego instruktora jest nieoceniona. Pomaga Ci postawić pierwsze kroki, jednocześnie podtrzymując Twoją motywację, bo dobry trener potrafi tak dobrać poziom zaawansowania ćwiczeń, że widzisz postępy. Robi to przez ciągłe dostarczanie Ci informacji zwrotnej, nawet w tak prostych słowach, jak „Świetnie!”, „Nie tak, pamiętaj, pilnuj…”, etc.

Znalezienie dobrego nauczyciela i współpraca z nim to szeroki temat. W tym artykule nie będę go opisywał. Zajmiemy się za to fazą rozwoju kompetencji, w której można utknąć na długi czas.

Wyjście poza stagnację

W skrócie nauka umiejętności często wygląda w taki sposób:

  1. Zaczynasz pełen werwy
  2. Szybko robisz progres i jest super
  3. Postępy zwalniają
  4. Motywacja spada
  5. Utykasz na średnio-zaawansowanym poziomie

To uproszczenie, ale zgodzisz się na pewno, że postępy w nauce nie są liniowe. Początkowo przyrost jest szybki. Im dalej w las, tym więcej drzew i kolejne poziomy zaawansowania wymagają większego wysiłku lub sprytniejszego działania.

Ważną rolę w pokonywaniu okresu stagnacji (tak zwanego „plateau”) odgrywa informacja zwrotna. Jednym z jej źródeł może być Twój nauczyciel czy mentor. Natomiast gdy osiągnąłeś już przynajmniej podstawowy poziom danej umiejętności, to w szybki i łatwy sposób możesz też samodzielnie dostarczać sobie feedbacku.

Darmowe źródło informacji zwrotnej

Przechodząc do meritum – jak za darmo i samodzielnie zbudować sobie źródło informacji zwrotnej?

Oczywistym wyborem wydają się wszelkiego rodzaju testy, quizy, rozwiązywanie konkretnych zadań, które wykraczają poza Twój poziom umiejętności. To działa, gdy sprawdzasz konkretną wiedzę z danej dziedziny.

A co z takimi umiejętnościami, jak mówienie w obcym języku, gra na gitarze czy dopracowywanie techniki w pozycjach jogi?

Mój ulubiony sposób to nagrywanie się. Brzmi strasznie, wiem. Ale dzięki nagraniom jesteś w stanie spojrzeć na siebie z zewnątrz i podejrzeć, gdzie robisz błędy.

W sporcie czy ćwiczeniach na instrumencie pomocne jest wideo. Regularnie nagrywam się podczas ćwiczenia na instrumencie, a później odtwarzam i wychwytuję małe rzeczy do poprawy, których nigdy bym nie zauważył w trakcie grania, bo jestem zbyt skupiony na tym, jaki dźwięk mam zagrać.

Chcesz poprawić wymowę angielskich słówek? Daj sobie konkretny temat i nagraj wypowiedź przez 3-5 minut. Później odsłuchaj i sprawdź, gdzie robisz błędy w przekręcaniu wymowy czy pod kątem intonacji/akcentu w zdaniu. Mi takie próbne nagrania robione raz na jakiś czas pomogły płynniej komunikować się po hiszpańsku i skorygować angielski.

Co ciekawe, czasem może wydawać Ci się, że mówisz perfekcyjnie, a w rzeczywistości przekręcasz wyrazy! Ale dopiero na nagraniu to wychwycisz.

Podsumowanie

Pamiętaj, że takich nagrań nie musisz nigdzie publikować. Warto je natomiast trzymać w prywatnym archiwum, bo gdy wrócisz do nich po jakimś czasie, to zobaczysz, jaki postęp zrobiłeś. To motywuje do dalszej pracy. Gdybym nie miał nagrań moich nieudolnych prób grania kawałków na basie sprzed 6-7 lat, to pewnie już dawno bym rzucił to hobby w cholerę 🙂

Dla wielu osób nagranie się (a gdzie dopiero odsłuchanie / obejrzenie) jest nienaturalne. Ja też czułem spory opór przed takim rodzajem ćwiczenia umiejetności. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że warto się przełamać, bo ten sposób samodzielnego generowania informacji zwrotnej pomógł mi się rozwinąć pod kątem muzycznym i językowym.

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Autor | Damian Rams

W dzień analityk-prywaciarz, wieczorami bloger. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy. Na blogu dzielę się technikami, które pomogą Ci efektywniej rozwijać umiejętności.

1 comment

  1. Dzięki za wartościową poradę, słyszałem o niej, ale nigdy jej regularnie nie stosowałem, a z artykułu wynika, że warto. Spróbuję się przełamać i zacznę nagrywać swój angielski i grę na harmonijce ustnej 🙂

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: