Jak się uczyć, żeby więcej zapamiętać – 5 praktycznych porad

Zdarzyło Ci się kiedyś spędzić wiele godzin nad książkami lub na szlifowaniu umiejętności i nadal czuć, że niczego nowego nie umiesz?

Zgodzisz się pewnie, że celem uczenia się jest zwiększenie wiedzy czy możliwości.

Sam proces absorbowania informacji czy ćwiczenia to tylko droga, która ma Cię zaprowadzić do lepszego miejsca. Tak więc jeśli efektów brak, to czas spędzony na nauce należy uznać za stracony.

Pytanie brzmi: jak skutecznie zapamiętać nowe informacje?

Istnieje kilka prostych sposobów, które Ci pomogą.

#1: Rób notatki

Warto robić notatki, nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że przecież „to takie proste, że bez problemu zapamiętam”.

Niektórzy kochają papierowe notatki, które mają swoje zalety. Główną z nich jest brak ekranu i połączenia z Internetem, dzięki czemu nie da się jednym tapnięciem uciec do krainy mediów społecznościowych.

Chociaż korzystam chętnie z notowania na papierze, to jednak cyfrowe notatki są wygodniejsze. Można w nich linkować, dodawać zdjęcia, wyszukiwać, dzielić się z innymi. 

Oczywiście możesz też połączyć świat analogowy z cyfrowym i notować na papierze podczas nauki, a później przepisywać notatki na komputerze. Minus? Potrzebny czas.

Przeczytaj też mój artykuł o tym jak robić notatki.

więcej zapamiętać

#2: Podsumuj, czego się nauczyłeś

Uczymy się skuteczniej, gdy jesteśmy zaangażowani. Chociaż w aktywne ćwiczenie trudno nie być zaangażowanym (pomyśl o bieganiu czy grze na pianinie), tak po 15 minutach pasywnego słuchania wykładu trzeba walczyć o to, żeby nie odpłynąć w świat niebieskich migdałów.

Jak utrzymać koncentrację, gdy sposób nauki jest z definicji pasywny?

Podsumowywanie tego, czego się nauczyłeś w danej sesji, jest skuteczną metodą. Nie trzeba się silić na wyszukane sposoby. Wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie: “Czego się właśnie nauczyłem?”

Krótka odpowiedź, trwająca około minuty, zda tutaj egzamin. Opowiedzenie o tym innej osobie jest jeszcze skuteczniejsze. Możesz też sporządzić krótką notatkę.

Jeśli bierzesz udział w szkoleniu, to staraj się aktywizować. Zadawaj pytania prowadzącemu. Bądź zaangażowany w ćwiczenia i dyskusje. W ten sposób wyniesiesz więcej niż osoba, która cicho siedzi w kącie przez kilka godzin.

#3: Zastosuj nową wiedzę w praktyce

Uczenie się tylko teorii to najczęściej strata czasu, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk szybkiego wykorzystywania nowej informacji w praktyce. 

To trudne, ponieważ podjęcie akcji wymaga więcej wysiłku, niż bierne oglądanie kursu online. Ale bez praktyki się nie nauczysz.

Niektóre z umiejętności są z definicji skupione niemal wyłącznie na praktyce. Mam tu na myśli wszelkie sporty, granie na instrumentach, profesjonalne parzenie kawy, taniec, czy inne dziedziny oparte na manualnych zdolnościach.

Z kolei umiejętności czysto umysłowe wymagają większego przygotowania teoretycznego. I to jest pułapka, w której można łatwo utknąć, ponieważ różnica między praktyką a teorią jest mało wyraźna.

Wyobraź sobie, że przeczytałeś artykuł o pisaniu skutecznych nagłówków. Nie posiadasz jednak bloga i nie piszesz na co dzień tekstów reklamowych. Jak wpleść tutaj element praktyczny? Wystarczy otworzyć notatnik i napisać 10 nagłówków, bazując na zdobytej przed chwilą wiedzy. Proste i skuteczne.

#4: Ucz innych

Uczenie innych to także forma nauki. Jeśli chcesz przekazać komuś wiedzę w uporządkowany sposób, to najpierw musisz sam szczegółowo zrozumieć dane zagadnienie.

Dotarło to do mnie, gdy wspólnie z platformą Eduweb tworzyłem swój pierwszy w życiu kurs online o narzędziu Google Tag Manager. Byłem niezwykle pewny swoich umiejętności i przekonany, że nagrania pójdą szybko i sprawnie.

No na pewno…

Pomimo tego, że w pracy z klientami płynnie wdrażałem skomplikowane rozwiązania analityczne, to ich wyjaśnienie w kursie okazało się dla mnie nie lada wyzwaniem. 

Proces przygotowywania kolejnych lekcji zmusił mnie do ustrukturyzowania mojej wiedzy. Wstyd się przyznać, ale odkryłem też niejedną lukę w swoim rozumowaniu, i szybko musiałem nadrobić brakujące elementy układanki.

Dzięki prowadzeniu szkoleń stacjonarnych i nagraniu kursu online zdecydowanie podniosłem swoje kwalifikacje z zakresu analityki internetowej.

Dlatego jeśli będziesz mieć okazję do poprowadzenia szkolenia, nawet wewnątrz firmy, to nie wahaj się! Przełam strach i poprowadź warsztat czy prezentację. Zdziwisz się, jak bardzo pomoże Ci to uporządkować wiedzę.

#5: Łącz kropki

Warto się zastanawiać nad tym, jak nowo zdobyte informacje łączą się z tym, co wiedziałeś już wcześniej. Jak możesz przełożyć świeżo zdobytą umiejętność na inne obszary życia?

Dla przykładu, jeśli przeczytałeś książkę o copywritingu, to jak możesz wykorzystać opisane tam zasady do pisania lepszych emaili?

Podsumowanie

Drobne zmiany potrafią sprawić, że skuteczniej przyswoisz nową wiedzę. Moja ulubiona metoda to uczenie innych osób tego, czego sam się dowiedziałem.  A Twoja?

Autor | Damian Rams

W dzień analityk-prywaciarz, wieczorami bloger. Uwielbiam uczyć się nowych rzeczy. Na blogu dzielę się technikami, które pomogą Ci efektywniej rozwijać umiejętności.

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: