Dobre nawyki – lista 30 nawyków na lepsze życie

Dobre nawyki – po co to komu? Cóż, większość naszych codziennych zachowań wypływa właśnie z nawyków. Działamy automatycznie, aby oszczędzać energię.
Ten artykuł to lista 30 nawyków, które poprawią jakość Twojego życia.
- Nawyk #1: Pij dużo wody
- Nawyk #2: Ćwicz codziennie
- Nawyk #3: Ogranicz kofeinę
- Nawyk #4: Korzystaj z metody Inbox (Skrzynka odbiorcza)
- Nawyk #5: Monitoruj swoje zdrowie
- Nawyk #6: Dbaj o porządek
- Nawyk #7: Medytuj
- Nawyk #8: Spotykaj się z ludźmi “w realu”
- Nawyk #9: Przejdź na informacyjną dietę
- Nawyk #10: Rób przerwy od siedzenia
- Nawyk #11: Poczekaj 24 godziny zanim coś kupisz
- Nawyk #12: Oszczędzaj kasę
- Nawyk #13: Planuj każdy dzień
- Nawyk #14: Nie bądź perfekcjonistą
- Nawyk #15: Czytaj
- Nawyk #16: Zachowaj otwarty umysł
- Nawyk #17: Wstawaj o tej samej porze
- Nawyk #18: Wprowadź poranną rutynę
- Nawyk #19: Notuj na papierze
- Nawyk #20: Nie kupuj badziewia
- Nawyk #21: Codziennie naucz się czegoś nowego
- Nawyk #22: Dzwoń do znajomych
- Nawyk #23: Inicjatywa
- Nawyk #24: Korzystaj z zasady 2 minut
- Nawyk #25: Korzystaj z transportu publicznego
- Nawyk #26: Czerp energię ze słońca
- Nawyk #27: Nie jedz śmieci
- Nawyk #28: Dbaj o postawę
- Nawyk #29: Twórz
- Nawyk #30: Prowadź dziennik
- Podsumowanie – dobre nawyki
Nawyk #1: Pij dużo wody
Picie wody ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Moja sztuczka polega na postawieniu 1,5-litrowego dzbanka na biurku. Działa jak marzenie.
Nawyk #2: Ćwicz codziennie
Codziennie wykonuj jakąś aktywność fizyczną. Nie musisz chodzić na siłownię. Szybki spacer, winda zamiast schodów, krótka przebieżka czy kilka serii pompek też są spoko.
Nawyk #3: Ogranicz kofeinę
Moja zasada to maksymalnie dwie filiżanki kawy dziennie. Drugą kawę staram się pić najpóźniej o 14:00. Po pięciu godzinach połowa kofeiny nadal krąży w Twoim ciele, więc dobrą zasadą jest unikać jej na 10 godzin przed snem.
Nawyk #4: Korzystaj z metody Inbox (Skrzynka odbiorcza)
Za każdym razem, gdy pojawia się nowy pomysł lub zadanie do wykonania, nie chcę się rozpraszać, więc zapisuję je w aplikacji Todoist w sekcji Skrzynka odbiorcza. To nawyk, który pomaga mi utrzymać skupienie.
Nawyk #5: Monitoruj swoje zdrowie
Świadomość swojego stanu zdrowia jest nieoceniona. Badaj krew co najmniej raz w roku. Zwróć uwagę na swoją jakość snu, poziom energii, wytrzymałość, dolegliwości bólowe. Lepiej się szybko zdiagnozować, niż olewać temat i obudzić się z ręką w nocniku.
Nawyk #6: Dbaj o porządek
Zagracone mieszkanie to idealny rozpraszacz. Poświęć kilka minut każdego dnia na wyczyszczenie biurka i komputera (zamknięcie nieużywanych kart przeglądarki, aplikacji, plików) – to dobry nawyk.
Nawyk #7: Medytuj
Nadal nie nauczyłem się regularnie medytować, ale to nie przypadek, że wiele skutecznych osób to poleca. Kilka razy zdarzyło mi się rano medytować i faktycznie łatwiej było mi się skupić po takiej sesji.
Nawyk #8: Spotykaj się z ludźmi “w realu”
Technologia daje nam możliwość komunikowania się z praktycznie każdym o dowolnym czasie. Co z tego, skoro z przyjaciółmi i rodziną rozmawiamy rzadziej niż kiedyś. Osobiste spotkania zamiast pisania wiadomości to zdrowy nawyk.
Nawyk #9: Przejdź na informacyjną dietę
Jestem ignorantem, jeśli chodzi o wiadomości i politykę. Nie widzę jednak, żeby mi to jakkolwiek szkodziło. Wręcz przeciwnie. Odłączenie się od źródeł negatywnych informacji i spraw, nad którymi nie masz kontroli, jest korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego.
Nawyk #10: Rób przerwy od siedzenia
Garbienie się nad laptopem przez ponad 10 godzin dziennie jest wbrew ludzkiej naturze. Siedzenie nie jest naszym domyślnym trybem. Zadbaj o regularne przerwy podczas pracy przy kompie (albo zainwestuj w biurko z regulowaną wysokością, umożliwiające pracę na stojąco).
Nawyk #11: Poczekaj 24 godziny zanim coś kupisz
Emocjonalne bodźce napędzają nasze decyzje zakupowe. Firmy o tym wiedzą i nie jestem na nie zły. Tak działa biznes.
Pomaga mi ta zasada: zawsze, gdy czuję silną potrzebę kupienia czegoś JUŻ TERAZ, czekam 24 godziny i sprawdzam, czy nadal tego chcę. W wielu przypadkach ekscytacja przemija, a wraz z nią wyimaginowana potrzeba.
Nawyk #12: Oszczędzaj kasę
Życie chwilą jest ważne, ale nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość i czy będzie tak samo różowa, jak dzień dzisiejszy.
Niespodziewane problemy zdrowotne lub inne tarapaty mogą szybko uszczuplić Twoje konto bankowe. Jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty, to wpadniesz w długi. Poduszkę finansową mieć warto, a tę najłatwiej zbudować i utrzymać przez systematyczne oszczędzanie części zarobków.
Nawyk #13: Planuj każdy dzień
Jeśli nie wypełnisz kalendarza ważnymi sprawami do załatwienia, to teren przejmą błahostki. Planowanie pozwala lepiej wykorzystać czas, a ponieważ jest to zasób, którego nie można odzyskać, warto go mądrze wydawać.
Nawyk #14: Nie bądź perfekcjonistą
Perfekcjonizm to szybka droga do wypalenia. Obwinianie się za to, że nie wykonałeś wszystkich zaplanowanych zadań, prowadzi do rozczarowania i spadku chęci do działania. Lepiej jest zadowolić się „wystarczająco dobrym”.
Nawyk #15: Czytaj
Każdy może znaleźć 15 minut dziennie na czytanie. Możesz to zrobić w drodze do pracy, przy porannej kawie lub przed pójściem spać. A na audiobooki to już naprawdę nie ma wymówek!
Nawyk #16: Zachowaj otwarty umysł
Mamy tendencję do robienia rzeczy, które już znamy. Jemy w tych samych restauracjach, chodzimy tymi samymi trasami, nie kwestionujemy swoich poglądów. Poszukiwanie nowości wymaga energii, ale jeśli zrobisz z tego codzienny nawyk, to Twoje życie stanie się ciekawsze.
Nawyk #17: Wstawaj o tej samej porze
Konsekwentna rutyna snu poprawia wszystkie inne aspekty: koncentrację, produktywność, zdrowie, poziom energii i tak dalej.
Nawyk #18: Wprowadź poranną rutynę
Rano często czuję się tak, jakby ktoś mi młotem w głowę przywalił. O zabraniu się za cokolwiek od razu po pobudce nie ma mowy. Musiałem więc opracować rutynę, która byłaby łatwa do wykonania. Robię prawie to samo każdego ranka i to pozwala mi dobrze wejść w dzień, zamiast gnić bez sensu pod kołdrą.
Nawyk #19: Notuj na papierze
Spędzamy tyle czasu przed ekranem, że fajnie jest popracować na papierze, gdy to możliwe. U mnie się to świetnie sprawdza – notując w tradycyjny sposób jestem bardziej kreatywny i więcej zapamiętuję.
Nawyk #20: Nie kupuj badziewia
Zbędne rzeczy w twoim domu zwykle powodują później wyrzuty sumienia. Zmarnowane pieniądze, zmarnowana przestrzeń, a korzyści żadnych. Szerzej na ten temat pisałem w artykule o minimalizmie.
Nawyk #21: Codziennie naucz się czegoś nowego
Codziennie przyswajasz nową wiedzę czy tego chcesz, czy nie. Możesz to robić pasywnie, absorbując to, co jest wokół ciebie i to, czym karmią Cię inni.
Skuteczniejsza alternatywa? Możesz stworzyć własny plan nauki i go realizować. Długofalowe korzyści są ogromne, jeśli poświęcisz codziennie 30-60 minut na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.
Nawyk #22: Dzwoń do znajomych
Emoji są fajne, ale nawet z nimi wiadomości tekstowe są pozbawione emocji. Postaraj się zadzwonić do znajomych, jeśli nie możesz spotkać się osobiście.

Nawyk #23: Inicjatywa
Jeśli nie przejmiesz inicjatywy, to zawsze będziesz podążać za tym, co wymyślili inni lub reagować na okoliczności. Mówią, że jeśli nie zaplanujesz swojego życia, zrobi to ktoś inny. To samo dotyczy inicjatywy. Jeśli ty nie będziesz prowadzić, zrobi to ktoś inny. I najprawdopodobniej nie pójdzie w kierunku, który jest najlepszy dla Ciebie.
Nawyk #24: Korzystaj z zasady 2 minut
Ta technika mówi, że jeśli coś zajmuje mniej niż dwie minuty, powinieneś się z tym uporać od razu. To dobry nawyk, ponieważ zapobiega gromadzeniu się drobnych zadań, które z czasem zamieniają się w wielką, śmierdzącą kupę nudnych tasków.
Nawyk #25: Korzystaj z transportu publicznego
Wszędzie można wygodnie podróżować samochodem, ale niekoniecznie jest to najlepsza opcja pod względem ekonomicznym czy ekologicznym. Obecnie nie mam samochodu i staram się korzystać z transportu publicznego tak często, jak tylko mogę. Nie ma w tym wstydu. Jeszcze lepszy jest rower czy spacer, ale nie zawsze są ku temu okoliczności (jak pogoda czy potrzebny czas).
Nawyk #26: Czerp energię ze słońca
Jeśli na zewnątrz jest słonecznie, praca może poczekać. To moja zasada. Szczególnie jeśli mieszkasz w miejscu, w którym słoneczne dni nie są normą, w porze lunchu lub rano wybierz się na 20-minutowy spacer. Tak, Polska jest w tej grupie.
Przebywanie na świeżym powietrzu na słońcu wspomaga produkcję witaminy D w organizmie. Poprawia nastrój i wzmacnia układ odpornościowy. Tyle korzyści i to wszystko za darmo!
Nawyk #27: Nie jedz śmieci
Przetworzona żywność to zazwyczaj syf. Dużo soli, cukru i innych szkodliwych substancji. Problem w tym, że takie produkty dobrze smakują i są wręcz uzależniające. Niestety, długoterminowe skutki niezdrowej diety mogą być trudne do odwrócenia.
Nawyk #28: Dbaj o postawę
O ile Twoim wzorem perfekcyjnej sylwetki nie jest Yeneffer z Wiedźminie w czasach przed transformacją w piękną czarodziejkę, powinieneś poważnie potraktować kwestię poprawnej postawy. Podejmij świadomy wysiłek, aby prosto siedzieć, stać i chodzić.
Nawyk #29: Twórz
Konsumpcja treści jest łatwa, ale to jej tworzenie przyniesie Ci większą wartość. Możesz zacząć od zapisywania swoich przemyśleń. Pisanie strukturyzuje myślenie, ułatwia zdefiniowanie dręczących Cię problemów i może prowadzić do nowych, ekscytujących pomysłów.
Nawyk #30: Prowadź dziennik
W 2015 roku zacząłem notować przynajmniej jedną rzecz, którą zrobiłem danego dnia. Dzięki mojemu dziennikowi przypominam sobie, że moje życie było pełne wydarzeń. Smutne jest to, że uświadomiłem sobie, jak niewiele pamiętam z 2004, 2009 czy 2011 roku.
Żałuję, że nie zbudowałem tego nawyku wcześniej. I dlatego od niego poleciłbym Ci zacząć. Nawet kilka słów dziennie wystarczy na start. Nasza pamięć jest ulotna i warto jej pomóc.
Podsumowanie – dobre nawyki
Ponieważ wiele z opisanych tutaj nawyków stało się częścią mojego domyślnego zachowania, żyje mi się lepiej, ale wcale nie czuję, żebym wkładał w to ogrom dodatkowego wysiłku.
To jest właśnie siła nawyku. Uformowanie go wymaga dyscypliny, ale gdy zmienisz to w rutynę, czerpiesz korzyści małym nakładem energii.
A jakie są Twoje dobre nawyki? Podziel się nimi w komentarzu!
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels