Matura to bzdura

Czy matura to bzdura? Dla mnie tak, choć 13 lat temu myślałem odwrotnie. Dzisiaj matura nie ma znaczenia poza zawodami, do których odpowiednie studia są wymagane (medycyna, prawo), a biletem wstępu są świetnie zdane egzaminy.

Dlaczego tak jest? Spójrzmy…

Czytaj dalej…

Edukacja nieformalna to wszystkie procesy edukacyjne, które zachodzą poza murami szkoł i uczelni. Zdecydowną większość umiejętności i wiedzy w życiu zdobędziesz właśnie w ten sposób. Od czego zależy jakość edukacji nieformalnej i jak ją wykorzystać?

Czytaj dalej…

Jeśli szukasz sposobu na to, jak lepiej rozumieć otaczający Cię świat i własne zachowanie, to modele mentalne są czymś dla Ciebie.

W skrócie efektem stosowania modeli mentalnych ma być dokonywanie lepszych wyborów, czyli bycie skuteczniejszym w zasadzie w każdym obszarze życia.

Czytaj dalej…

Czytanie książek to podstawa uczenia się, czy może tylko dodatek? Długo wierzyłem w tę pierwszą opcję, ale okazało się to błędem.

Od wczesnych lat szkolnych jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia i czytania podręczników, a nawet do przepisywania regułek do zeszytów (sic!). I tak nam później zostaje, a czytanie wydaje się być automatyczną odpowiedzią na potrzebę zdobycia wiedzy czy umiejętności.

Sam przez wiele, wiele lat żyłem w przekonaniu, że im więcej będę czytać, tym mądrzejszy się stanę, tym więcej zarobię, tym skuteczniej będę działać…

No i się myliłem.

Czytaj dalej…

T-shaped to dla mnie jeden z najważniejszych terminów, jakie kiedykolwiek poznałem. Myślenie o budowaniu swojego zestawu umiejętności w kształcie litery T przyświeca mi od wielu lat i póki co świetnie się sprawdza.

W tym artykule pokażę Ci zalety takiego podejścia do rozwijania się, ale przedstawię też proces jak krok po kroku stać się osobą T-shaped.

Czytaj dalej…

Active recall rzadko występuje w szkołach, na szkoleniach czy w kursach online. A szkoda, bo to diabelnie skuteczna metoda uczenia się.

Naturalną tendencją w zdobywaniu wiedzy jest skłanianie się ku temu, co przyjemne i proste. Czytanie podręcznika, pasywne oglądanie kursu online, słuchanie wykładu, etc. Niestety, ale powyższe metody, choć czasem przydatne, nie są jakoś wybitnie skuteczne.

Czytaj dalej…