Ponad 171 000 – tyle słów według BBC funkcjonuje obecnie w języku angielskim. Native-speaker zna zazwyczaj ~30 000 słów, a osoby uczące się angielskiego jako dodatkowego języka ~4500, czyli zaledwie 2.6% (!).

Dane pokazują, że słówek można się uczyć bez końca (i warto!). Skuteczność w tym aspekcie zależy od przyjętego sposobu nauki oraz systematyczności.

Z tym drugim Ci nie pomogę, ale pokażę Ci mój zestaw narzędzi, który możesz zastosować u siebie i regularnie poszerzać swoje słownictwo.

Czytaj dalej…

Kawiarnie w Warszawie – moja subiektywna lista polecanych lokali. Podzieliłem je na dwie kategorie: do pracy i dla miłośników dobrej kawy.

Uprzedzam, że 98% mojego czasu w mieście spędzam po lewej stronie Wisły, więc rekomendacje dotyczą tej części miasta. Jak już sprawdzę miejscówki na prawym brzegu, to też je dodam.

Zachęcam też do zostawiania rekomendacji w komentarzach.

Czytaj dalej…

Matura to bzdura

Czy matura to bzdura? Dla mnie tak, choć 13 lat temu myślałem odwrotnie. Dzisiaj matura nie ma znaczenia poza zawodami, do których odpowiednie studia są wymagane (medycyna, prawo), a biletem wstępu są świetnie zdane egzaminy.

Dlaczego tak jest? Spójrzmy…

Czytaj dalej…

Edukacja nieformalna to wszystkie procesy edukacyjne, które zachodzą poza murami szkoł i uczelni. Zdecydowną większość umiejętności i wiedzy w życiu zdobędziesz właśnie w ten sposób. Od czego zależy jakość edukacji nieformalnej i jak ją wykorzystać?

Czytaj dalej…

Jeśli szukasz sposobu na to, jak lepiej rozumieć otaczający Cię świat i własne zachowanie, to modele mentalne są czymś dla Ciebie.

W skrócie efektem stosowania modeli mentalnych ma być dokonywanie lepszych wyborów, czyli bycie skuteczniejszym w zasadzie w każdym obszarze życia.

Czytaj dalej…

Czytanie książek to podstawa uczenia się, czy może tylko dodatek? Długo wierzyłem w tę pierwszą opcję, ale okazało się to błędem.

Od wczesnych lat szkolnych jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia i czytania podręczników, a nawet do przepisywania regułek do zeszytów (sic!). I tak nam później zostaje, a czytanie wydaje się być automatyczną odpowiedzią na potrzebę zdobycia wiedzy czy umiejętności.

Sam przez wiele, wiele lat żyłem w przekonaniu, że im więcej będę czytać, tym mądrzejszy się stanę, tym więcej zarobię, tym skuteczniej będę działać…

No i się myliłem.

Czytaj dalej…