10 przydatnych umiejętności

Przydatnych umiejętności, których można się nauczyć, jest cała masa. Które wybrać? Przygotowałem listę 10 uniwersalnych umiejętności, które moim zdaniem warto opanować.
Lista jest – jak zwykle – subiektywna. Koniec końców idealny zestaw umiejętności dla każdego oznacza coś innego. Wierzę jednak, że znajdziesz na liście przynajmniej jedną umiejętność dla siebie.
Moim kryterium była “trwałość” – wszystko poniżej to kompetencje mające się przydać zarówno za rok, jak i za 50 lat.
#01: Pisanie
Przez pisanie nie mam na myśli pisania książek. Chodzi o codzienną komunikację. Założę się, że tygodniowo piszesz setki maili i wiadomości tekstowych. Do tego przeróżne raporty, sprawozdania, oferty, czasem CV czy list motywacyjny. Warto to robić lepiej.
Pisanie pomaga zorganizować myśli. To świetne ćwiczenie pokazujące, jak dobrze rozumiesz dany temat i jak klarownie jesteś w stanie go wyłożyć.
Jak zacząć? Po prostu pisz. Nie musisz zakładać bloga ani publikować swojej twórczości w mediach społecznościowych. Wystarczy spisywanie swoich pomysłów i przemyśleń do szuflady. Spróbuj tego kilka razy w tygodniu przez miesiąc (wystarczy nawet 15 minut dziennie). Po prostu pisz, bez oceniania i edytowania.
#02: Uczenie się
To o uczeniu się jest w większości cały ten blog. Świat się zmienia w zawrotnym tempie. Jeśli czytając te słowa masz 20-35 lat, to z dużą dozą prawdopodobieństwa czeka Cię zmiana pracy nawet kilkukrotnie w trakcie Twojej kariery.
Nawet wykonywanie podobnej pracy będzie wymagać ciągłego doskonalenia umiejętności i dostosowywania ich do zmian na rynku.
Szybki przykład z mojej dziedziny? Jakiś czas temu Google wypuścił w świat nową wersję Google Analytics, która znacząco różni się od obecnej. Jeśli nadal chcę zarabiać na wdrożeniach GA u klientów, to nie mam wyjścia – muszę poświęcić czas na naukę nowego narzędzia.
Warto wiedzieć, jak się uczyć.
Jak zacząć? Przejdź darmowy kurs Learning How to Learn na platformie Coursera. Przeczytaj książkę Droga na szczyt (8.7 / 10 na lubimyczytac.pl). Poświęć 30 minut każdego dnia na dowolną formę uczenia się.
#03: Planowanie
Co zaplanowane, to zrobione. Naucz się planowania długo- i krótkoterminowego. Pierwsze pomaga obrać odpowiedni azymut dla działań. Drugie zwiększa szanse na to, że każdego dnia będziesz się zbliżać do wyznaczonych celów.
Jak zacząć? Każdego wieczora spisz trzy rzeczy do zrobienia kolejnego dnia. Tyle. Niech wejdzie Ci to w nawyk. Gdy to opanujesz, zacznij planować w szerszym ujęciu: tygodniowym, miesięcznym, kwartalnym, rocznym, czy nawet 5-letnim.
#04: Notowanie
Nasze kochane mózgi mają niestety ograniczoną pojemność. Poleganie wyłącznie na nim jako repozytorium informacji to proszenie się o kłopoty.
Warto zbudować ”drugi mózg” w postaci systemu notowania. Dobrze skonstruowana osobista baza wiedzy to skarb – w każdym momencie możesz sięgnąć po potrzebne informacje.
Metod i narzędzi jest mnóstwo. Ja obecnie korzystam z Notion i spisuję tam przemyślenia, notatki z projektów dla klientów, notatki z książek, pomysły czy rzeczy do kupienia.
Jak zacząć? Załóż konto w Notion (jest darmowa wersja). Twórz tam notatki z książek, spotkań, spisuj pomysły i przemyślenia. Życie jest prostsze, gdy nie musisz tego wszystkiego pamiętać. Przeczytaj artykuł o tym jak robić notatki.

#05: Zdrowe odżywianie
Podobno jesteśmy tym co jemy, więc dbanie o to, co ląduje na naszych talerzach wydaje się niezłym pomysłem.
Przez ostatnie lata trochę się szwędałem po różnych gabinetach lekarskich i niemal każdy specjalista rzucał we mnie poradami związanymi z jedzeniem.
“Dieta pomaga na wszystko” – jak mi jeden z lekarzy wyznał.
Uważam, że zbudowanie odpowiedniej wiedzy i nawyków wokół odżywiania się to jedna z najważniejszych umiejętności. Ma kolosalny wpływ na całą resztę, bo bez zdrowia nawet czas wolny i ukochane hobby wcale nie cieszą.
Niestety zmiana nawyków żywieniowych nie przychodzi łatwo. Pochłanianie materiałów o zdrowym żywieniu to pestka, ale wdrożenie w życie rodzi spory opór. Na początku rezygnacja ze słodkich deserów czy chrupiących skrzydełek z kurczaka wydaje się niemożliwa (nawet jeśli wiemy, że to niezdrowe).
Dobra wiadomość jest taka, że człowiek do wszystkiego się przyzwyczai. Do zdrowego jedzenia też – tylko nie można się zajechać poprzez robienie rewolucji z dnia na dzień.
Solidne ograniczenie palety spożywanych produktów brzmi jak totalna nuda dla kubków smakowych, ale sam jestem zaskoczony, jak łatwo sobie z tym radzę. Jem praktycznie to samo codziennie i wręcz nie lubię się z tej rutyny wytrącać.
Jak zacząć? Najlepiej od jednego, prostego nawyku. Może to być picie 2 litrów wody dziennie lub odstawienie słodyczy w tygodniu. Zacznij powoli, od prostych rzeczy, a później poszerzaj swoją wiedzę o odżywianiu oraz zmiany w nawykach.
#06: Uprawianie sportu w każdych warunkach
Regularny sport ma wiele zalet, a najważniejsze to lepszy humor i niższy poziom stresu (no chyba, że przywalisz morderczy trening siłowy). Szczególnie w czasie pandemii widać, jak istotne jest opanowanie zestawu ćwiczeń czy sportu, który nie wymaga dostępu do siłowni czy basenu.
Kalistenika, bieganie czy rower – warto się nauczyć, jak poprawnie wykonywać te aktywności fizyczne, żeby sobie niczego nie zrobić. Wtedy kończą się wymówki z zamkniętymi siłowniami czy brakiem sprzętu, bo “jestem na urlopie”.
Jak zacząć? Jeśli w ogóle nie uprawiasz sportu i nic nie wiesz na ten temat, to bezpiecznym startem będzie codzienny spacer (np. 30 minut). Schody zamiast windy. Proste zmiany to dobry start.
#07: Finanse osobiste
Jeśli nie masz pojęcia, na co rozchodzi się Twoja wypłata, to czas się podszkolić z finansów osobistych. To prostsze, niż myślisz – nawet jeśli matematyka nie była Twoim ulubionym przedmiotem w szkole.
W dłuższej perspektywie dobre zarządzanie finansami osobistymi pozwala Ci mniej pracować. Jeśli ograniczysz bezsensowne wydatki i trafnie ulokujesz oszczędności, to zwiększysz swój budżet do dyspozycji. Dzięki temu możesz albo pracować trochę mniej (lub wcześniej przejść na emeryturę), albo mieć więcej pieniędzy na to, co dla Ciebie istotne.
Jak zacząć? Przeczytaj książkę Pieniądze albo życie. Stwórz zestawienie obecnych przychodów, wydatków i oszczędności (bądź długów). Odkładaj 10% przychodów co miesiąc. No i koniecznie poczytaj artykuły i książki naszych rodzimych specjalistów od finansów osobistych: Michała Szafrańskiego i Marcina Iwucia (o ile jakimś cudem jeszcze o nich nie słyszałeś).
#08: Granie na instrumencie
Muzyka wzbudza emocje i przez to jest czymś magicznym. Kiedy patrzymy na gwiazdy rocka, to wydaje nam się, że muszą posiadać niesamowity talent. Prawda jest taka, że gry na instrumencie nauczyć się może każdy.
Ćwiczenie na instrumencie to połączenie wysiłku fizycznego i mentalnego. Granie pomaga się zrelaksować i odpłynąć na chwilę do innego świata, choć ćwiczenia to zazwyczaj wyzwanie wymagające determinacji i regularności. Przede wszystkim to jednak fajna zabawa i przydatna umiejętność.
Jak zacząć? Najlepiej od stosunkowo prostego instrumentu. Ukulele lub gitara basowa pozwalają w miarę szybko zacząć i czerpać satysfakcję z grania. Z gitarą jest trochę trudniej, o instrumentach dętych nie wspominając. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to na początku korzystaj z pomocy nauczyciela – pomoże Ci uniknąć wyrabiania złych nawyków, które później trzeba naprawiać.
#09: Podejmowanie decyzji
Codziennie podejmujemy setki, jeśli nie tysiące małych i dużych decyzji. Niektóre są nieznaczące, za to inne potrafią zmienić bieg wydarzeń w Twoim życiu.
Podejmowanie decyzji = progres. Im szybciej podejmujesz dobre decyzje, tym lepiej. A na podejmowanie decyzji składa się:
- Oddzielenie decyzji nieważnych od ważnych
- Dokonywanie dobrych wyborów
- Wykorzystywanie jak najmniejszej ilości energii na powyższe dwa punkty
Schodząc na przykłady, robienie zakupów warto zautomatyzować, a zaoszczędzoną energię poświęcić na analizowanie ważnych decyzji, jak zakup mieszkania czy zmiana pracy.
Jak zacząć? Wypisz kilka decyzji, które dzisiaj podjąłeś. Podziel je na ważne i mało istotne. Ile czasu spędziłeś na każdej z nich? Jak możesz to zoptymalizować, żeby więcej energii poświęcać sprawom ważnym?
#10: Słuchanie i zadawanie pytań
Bycie dobrym rozmówcą to rzadko spotykana cecha, ale niezwykle doceniana przez innych. Koniecznie naucz się lepszej komunikacji międzyludzkiej, a zobaczysz, że nagle więcej osób chce z Tobą rozmawiać i utrzymywać kontakt. A to ogromna wartość.
Co istotne, komunikacja z innymi to przede wszystkim słuchanie. Po pierwsze, pozwala Ci się ono dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Z czysto praktycznego punktu widzenia bardziej opłaca się słuchać, niż mówić. Po drugie, jeśli chcesz rzeczywiście powiedzieć coś wartościowego dla innej osoby, to musisz ją najpierw zrozumieć.
Tak więc zamiast gorączkowo myśleć o tym, co za chwilę chcesz powiedzieć w rozmowie, skup się na słuchaniu. To robi różnicę.
Jak zacząć? Gdy następnym razem będziesz z kimś rozmawiać, nie przerywaj. Cierpliwie słuchaj. Zadawaj pogłębiające pytania. Cierpliwie czekaj na moment, kiedy przyjdzie Twoja kolej na dłuższą wypowiedź.
Podsumowanie
Tyle umiejętności do opanowania, co? Pewnie część już posiadasz, więc nie jest tak źle.
Twarda, specjalistyczna wiedza to nie wszystko. To, co uwielbiam w umiejętnościach z tego artykułu, to uniwersalność. Raz opanowane będą dla Ciebie pracować niezależnie od tego, czy postanowisz zmienić swoją ścieżkę kariery.
Technologia może się zmienić, ale sposób pisania czy prowadzenia głębokich rozmów raczej pozostanie nietknięty. Dlatego te umiejętności to dobra, długofalowa inwestycja.
Zdjęcie: mali maeder i Kun Fotografi z Pexels
4 comments
piekna lista
A propos #10: Słuchanie i zadawanie pytań to polecam książkę Alexa Barszczewskiego (ma też aktywnego YT i FB)
A propos #01: Pisanie, dobre recenzje ma książka „On Writing Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction” (mam, nie czytałem, czeka w kolejce) jeśli chodzi o język angielski, bo jako Polacy mamy tendencje do pisania w sposób polski, a każdy język ma swój własny styl i rytm
Czytałem, ale czeka na ponowne przerobienie. Niestety rozwleczona jak większość książek (wystarczyłoby 100 stron pewnie zamiast 300+). Najlepszy artykuł o pisaniu to ten –
https://dilbertblog.typepad.com/the_dilbert_blog/2007/06/the_day_you_bec.html 😉